Drodzy miłośnicy sztuki 🙂
Unikalna wystawa malarstwa Jana Chrzana 7 kwietnia w Warszawie
Serdecznie zapraszamy na niecodzienne wydarzenie – wystawę i wernisaż sztuki warszawskiego kolorysty i impresjonisty, malarza Jana Chrzana. (1905-1993)
Wernisaż odbędzie się w niedzielę 7 kwietnia 2024 r. w godz. 11.00-14.00 na Ursynowie, przy ul. Szolc-Rogozińskiego 4 w Warszawie w Studiu Odkryj Siebie – Klub Mistrzów. Lokal usytuowany jest dokładnie nad punktem Poczty Polskiej. Na miejscu znajduje się duży parking od strony ul. Cynamonowej.
Jan Chrzan jest znany z dorobku poświęconego tematyce Powstania Warszawskiego (w Muzeum Powstania Warszawskiego znajduje się obecnie ponad 250 jego prac o tej tematyce).
Podczas wystawy 7 kwietnia pokażemy jego wyjątkowe romantyczne pejzaże olejne i gwasze, piękne obrazy odzwierciedlające architekturę Warszawy, a także z rozmachem malowane martwe natury i akty.
Obrazy Jana Chrzana zdobią obecnie lokale licznych instytucji publicznych i domów prywatnych w Polsce, USA, Kanadzie, Japonii i wielu innych krajach świata. 7 kwietnia zaś będzie można oglądać unikalną próbkę dorobku artysty pozostającą nadal w rękach rodziny artysty.
Wydarzenie to oferuje niecodzienną okazję, by nie tylko podziwiać obrazy, ale i nabyć jeden lub więcej egzemplarzy dla siebie lub w prezencie dla bliskiej osoby w bardzo przystępnej cenie (od 300 do 800 zł za obraz).
Więcej o artyście można dowiedzieć się na stronie poświęconej jego malarstwu: http://janchrzanart.blogspot.com
Zapraszamy do dzielenia się tym zaproszeniem z innymi, aby jak najwięcej osób mogło nacieszyć oczy i serca piękną ciepłą energią płynącą z malarstwa Jana Chrzana. 😊💛
JAK MALOWAŁ JAN CHRZAN?
Oprócz ulubionej techniki olejnej Jan Chrzan stosował często temperę i gwasz. Jego malarstwo – realistyczne w swych podstawach, lecz ekspresyjne w formie przekazu – łączy w sobie tradycje polskiego koloryzmu z akcentami impresjonistycznymi. Z jednej strony znajdujemy w nim gruntowne studium natury, a z drugiej wiele niedopowiedzeń oraz śmiałą grę kolorystyką i fakturą nakładanej farby.
Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje cykl poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. Patos i tragizm powstańczego zrywu przedstawiał z perspektywy wrażliwego artysty i czynnego uczestnika zdarzeń (większość prac znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego). Przez całe życie malował pejzaże, wśród których przeważały ulubione motywy warszawskie, ale inspirowały go również widoki innych miast i miasteczek, oraz bujna uroda przyrody. Inne tematy pojawiające się w jego twórczości to akt i martwa natura, rzadziej portret. Zajmował się także malarstwem ściennym (polichromia kościoła w Kolbuszowej koło Rzeszowa) i sztuką użytkową (projekty i wykonawstwo mebli, obuwia, torebek, itp.).
Nic nie zdołało powstrzymać pracy twórczej Chrzana. Jeśli brakowało mu płótna, to malował na obrusach; gdy nie miał pod ręką papieru czy tektury, rysował na serwetkach w kawiarni. Jego malarskiego entuzjazmu nie zahamował nawet paraliż prawej strony ciała w 1983 r. Nauczył się posługiwania lewą ręką. Tworzył nowe prace i wprowadzał zmiany w obrazach z lat wcześniejszych. Unikał datowania i tytułowania swych prac, a ów – charakterystyczny dla całego okresu twórczości – nawyk przemalowywania własnych obrazów, dodatkowo utrudnia precyzyjne określenie czasu ich powstania.
Brał udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Nie troszczył się o uznanie i sławę, dlatego też nie zabiegał o organizację swoich wystaw indywidualnych. Pierwsze prezentacje indywidualne malarstwa Jana Chrzana miały miejsce już po jego śmierci:
- wystawa o tematyce powstańczej w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie w 1999 r.:
- wystawa pejzaży warszawskich na warszawskim Ratuszu w lutym i marcu 2006 r.
- wystawa w Galerii Lufcik w Domu Artysty Plastyka w październiku 2007 r.
- wystawa w Salonie Sztuki Klubu Garnizonowego w Modlinie Twierdzy w listopadzie 2007 r.
- wystawa w salonie Art&Design w Warszawie w marcu 2009 r.
- wystawa plenerowa przy Murach Starego Miasta w Warszawie w maju 2009 r.
- od 31 lipca 2013 r. przez prawie rok otwarta była wystawa prac o tematyce powstańczej w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Serdecznie zachęcamy do tej sentymentalnej podróży. Do zanurzenia się w pracach tego wyjątkowego warszawskiego artysty, w wielobarwnych kolorach jego pejzaży, martwych natur i aktów oraz zakamarkach Starego Miasta, które tak kochał malować.
Wszystkie prace są oryginalne. Wystawia je i sprzedaje najbliższa rodzina malarza. To także świetna okazja do zainwestowania swoich oszczędności w sztukę.
Zapraszamy!
Rodzina Malarza, oraz
www.klubmistrzow.pl